خواص پوست پرتقال – ۱۲ خاصیت و کاربرد پوست پرتقال
تاریخ انتشار: جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۳:۲۲ ب.ظ
خواص پوست پرتقال – ۱۲ خاصیت و کاربرد پوست پرتقال پیش از این در چندین مقاله به بررسی خواص پرتقال از جنبه های مختلف پرداخته ایم، برای نمونه در مقاله ۱۶ خاصیت پرتقال برای سلامتی، به برخی از مهم ترین خواص پرتقال اشاره کرده ایم، همچنین در مطلبی کوتاه به معرفی برخی از خواص پرتقال توسرخ یا پرتقال خونی پرداخته ایم، در مقاله حاضر می […]

پیش از این در چندین مقاله به بررسی خواص پرتقال از جنبه های مختلف پرداخته ایم، برای نمونه در مقاله ۱۶ خاصیت پرتقال برای سلامتی، به برخی از مهم ترین خواص پرتقال اشاره کرده ایم، همچنین در مطلبی کوتاه به معرفی برخی از خواص پرتقال توسرخ یا پرتقال خونی پرداخته ایم، در مقاله حاضر می خواهیم شما را با بخشی از خواص پوست پرتقال آشنا سازیم، فوایدی که هم جنبه دارویی دارند و همه جنبه های غیر دارویی. با ما در ادامه این مطلب با فواید  پوست پرتقال همراه باشید.

خواص پوست پرتقال – خواص دارویی

سلامت قلب – هسپریدین یک آنتی اکسیدان موجود در پرتقال است در پوستش  به مقدار زیادی وجود دارد. هسپریدین به محافظت از قلب  کمک کرده  فشار خون ر ا کاهش داده  و  سطح کلسترول را تنظیم می کند. پوست پرتقال را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا بدین طریق هسپریدین  بدن افزایش یابد.
سلامت دستگاه گوارش – فیبر یک جزء ضروری برای داشتن  سیستم گوارشی سالم است و پوست پرتقال حاوی مقادیر بالایی  فیبر است.  پوست پرتقال  به کاهش یبوست کمک میکند. و باعث می می شود روده ها سالم بمانند.
درمان برونشیت – برای کمک به برونشیت،  پوست پرتقال را در یک لیوان،  آب گرم،  بریزید و در طول روز آن را بنوشید.
کاهش وزن – فیبر بالا،  مواد مغذی موجود در آن به کاهش وزن کمک می کند پوست پرتقال  اشتها را کاهش میدهد نوشیدن چای  پوست پرتقال  قبل از وعده های غذایی به کاهش اشتها بسیار کمک میکند.
ضد التهاب – پوست پرتقال  برای کاهش التهاب مزمن در بدن، و پیشگیری از بیماری های قلبی، ورم مفاصل، و سرطان کمک می کند.
درمان بوی بد دهان – اگر  دهان بد بو شود، دهانشویه و آدامس را فراموش کنید. در عوض،  یک تکه  پوست پرتقال بجوید.
پوست شفاف – چنانچه شما خواهان پوستی روشن و صاف هستید، پوست پرتقال را در گاز پانسمان قرار داده و از آن به عنوان یک اسفنج در حال دوش گرفتن استفاده کنید. این روش ساده ترین لایه برداری بدن است، که وجود دارد.

خواص پوست پرتقال - آشنایی با مهم ترین خواص پوست پرتقال

خواص پوست پرتقال – آشنایی با مهم ترین خواص پوست پرتقال

خواص پوست پرتقال – خواص غیر دارویی

دفع حشرات – از دیگر کاربردهای آن برای دفع حشرات است. پوست پرتقال را در مکان هایی که امکان وجود پشه، مورچه ها و شب پره هست، قرار دهید برخی عناصر  موجود در پوست پرتقال ، باعث دور شدن این حشرات از محل می شوند.
جذب بوی بد کفش – از بین بردن بوی کفش از دیگر کاربردهای پوست پرتقال است. در صورتی که پوست پرتقال را در کیف، لباس و یا کفش خود قرار دهید به طور کامل بوی ناخوشایند آن را جذب می کند.

پاک کننده طبیعی لکه ها – پوست پرتقال هم چنین به عنوان ماده پاک کننده نیز قابل استفاده است. پوست پرتقال را در شیشه ای بریزید و روی آن سرکه سیب بریزید به گونه ای که روی آن را پوشش دهد. این ماده را به مدت چند هفته در یخچال نگهدارید و گاهی آنرا به هم بزنید. بعد از این مدت ، این ماده را در بطری بریزید و از آن برای تمیز کردن پنجره ها و کف استفاده کنید. در صورتی که رسوب لکه های آب روی شیر آب برای شما ناخوشایند است؛ با استفاده از درون پوست پرتقال می توانید به راحتی آن ها را پاک کنید.
خوش بو کننده محیط – همانطور که می دانید پرتقال بوی خوشایندی دارد. شما می توانید پوست را نیز در فر قرار دهید تا خشک شود و آن را در کیسه های پارچه ای بریزید و در هر مکانی که مایل بودید قرار دهید و از بوی خوش آن استفاده کنید.
شمع – در نهایت می توانید از پرتقال به عنوان شمع استفاده کنید؛ بدین صورت که با دقت ، نیمی از پوست پرتقال را بگیرید و آن را چرب کنید و فتیله را در آن قرار دهید و آن را روشن کنید و از بوی خوشایند پرتقال لذت ببرید.

ارزش غذایی پوست پرتقال

در جدول زیر کلیه ترکیبات موجود در پوست پرتقال و ارزش غذایی پوست پرتقال ذکر گردیده است:

مواد موجود در ۱۰۰ گرم پوست پرتقال
آب ۷۰ گرم
پروتیئن ۱.۵میلی گرم
مواد چربی ۰.۲ میلی گرم
مواد نشاسته‌ای ۲۵ میلی گرم
کلسیم ۱۶۰ میلی گرم
فسفر ۲۰ میلی گرم
آهن ۰.۴ میلی گرم
سدیم ۳ میلی گرم
پتاسیم ۲۱۰ میلی گرم
ویتامین A ۴۲۰ واحد
ویتامین B1 ۰/۱۲ میلی گرم
ویتامین B2 ۰.۱ میلی گرم
ویتامین B3 ۱ میلی گرم
ویتامین C ۱۳۵ میلی گرم

 

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 39
بازدید دیروز : 44
کل بازدیدها : 255803
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۱۷, ۱۳۹۶