سویا سرطان‌ زا است یا ضد سرطان؟و۲۳ خاصیت شگفت آور سویا!
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۱:۵۷ ب.ظ
سویا سرطان‌ زا است یا ضد سرطان؟و۲۳ خاصیت شگفت آور سویا! سویا، یکی از مواد غذایی است که در گروه حبوبات قرار می ‌گیرد و ارزش پروتئینی بسیار بالایی دارد. علاوه بر پروتئین، سویا از نظر چربی هم مناسب و از نظر فیبر بسیار غنی است و ترکیب ‌های شیمیایی گیاهی که مهم‌ ترین آن فلاونوییدها هستند، دارد. همچنین سویا حاوی فیبر و استروژن‌ ها است […]

سویا، یکی از مواد غذایی است که در گروه حبوبات قرار می ‌گیرد و ارزش پروتئینی بسیار بالایی دارد. علاوه بر پروتئین، سویا از نظر چربی هم مناسب و از نظر فیبر بسیار غنی است و ترکیب ‌های شیمیایی گیاهی که مهم‌ ترین آن فلاونوییدها هستند، دارد. همچنین سویا حاوی فیبر و استروژن‌ ها است و می ‌تواند منبع بسیار خوبی برای مصرف هم آقایان و هم خانم ‌ها باشد.


سویا

سویا به دلیل فیتواستروژن ‌ها از جمله مواد غذایی است که مصرف آن در پیشگیری از بیماری‌ های مزمن به خصوص برخی سرطان ‌ها به ویژه سرطان پستان در خانم‌ ها و سرطان پروستات در آقایان، بیماری ‌های قلبی ـ عروقی و کاهش علایم یائسگی بسیار مفید است.

تحقیقاتی که در کشورهای مختلف انجام شده، نشان داده‌ اند در کشورهای آسیایی به ویژه در ژاپن، میزان مصرف سویا و غذاهای تهیه شده از آن بسیار بالا است و در نتیجه شیوع سرطان پستان و پروستات بسیار پایین است.

مقایسه ‌ای که در ۴۲ کشور مختلف انجام شده نشان داده است در کشورهایی که مردمش سویا زیاد می ‌خورند، میزان مرگ و میر ناشی از دو سرطان پستان و پروستات بسیار پایین است.

البته این مطالعات در کشورهای غربی همین نتایج را نداشته و دیده شده که هیچ ارتباط مستقیمی بین مصرف سویا با کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ ها وجود ندارد. شاید دلیل اصلی این امر نوع مصرف سویا در کشورهای غربی باشد. زیرا غربی ‌ها سویا را اغلب به صورت پروتئین استخراج‌ شده مصرف می ‌کنند در حالی که در کشورهای آسیایی، دانه کامل سویا به صورت لوبیای سویا مصرف می‌ شود.

سویا به دلیل فیتواستروژن ‌ها از جمله مواد غذایی است که مصرف آن در پیشگیری از بیماری‌ های مزمن به خصوص برخی سرطان ‌ها به ویژه سرطان پستان در خانم‌ ها و سرطان پروستات در آقایان، بیماری ‌های قلبی ـ عروقی

و کاهش علایم یائسگی بسیار مفید است

بحث دیگر این است که در کشورهای غربی همراه سویا، قند و چربی استفاده می ‌شود. به همین دلیل ارتباطی که در کشورهای دیگر بین مصرف سویا و پیشگیری از بیماری ‌ها نشان داده شده، در کشورهای غربی وجود ندارد. دلیل دیگری که می ‌توان به آن اشاره کرد این است که عوامل مختلفی در بروز سرطان‌ ها نقش دارند که حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد آن مربوط به تغذیه است.

لوبیا سویا

نکته ی بسیار مهم دیگر این که تمام مواد غذایی اگر در حد متعادل مصرف شوند اثر مفیدی دارند اما اگر همین مواد غذایی مفید را زیاد مصرف کنیم، می‌ توانند مضر باشند. سویا هم اگر به صورت زیاد مصرف شود، می‌ تواند خود عامل ابتلا به سرطان باشد. در واقع فیتواستروژن‌ ها می ‌توانند رشد سرطان‌ های مرتبط با هورمون را تحریک کنند. به همین دلیل مصرف زیاد سویا یا مکمل آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌ شود.

امروزه حتی متخصصان تغذیه و انجمن‌ های مقابله با سرطان در کشورهای پیشرفته پیشنهاد نمی‌ کنند کسی مکمل سویا بخورد. مکمل سویا تنها زیر نظر پزشک در شرایط خاص می ‌تواند مورد مصرف قرار گیرد. البته توصیه می ‌شود از سویا به شکل دانه ی کامل استفاده کنید تا از بروز بسیاری از بیماری ‌ها پیشگیری شود. میزان مصرف هم می ‌تواند ۲ تا ۳ بار در هفته و هر بار به اندازه ی یک لیوان سویای پخته باشد.

سویا قرنهاست  که غذای مردم آسیا مخصوصا چین بوده است . چینی ها آن را همراه با برنج بعنوان غذای اصلی خود مصرف می کنند . ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کننده سویا می باشد و تقریبا دو سوم محصول کل دنیا را تولید می کند . سویا در ایران بنام (لوبیا روغنی ) ،‌( لوبیا چینی ) سوژا و دانه سویا معروف است .

سویا گیاهی است یکساله دارای ساقه پرشاخه ، برگهای آن بیضی ، نوک تیز و سبز رنگ می باشد . میوه آن شبیه لوبیا است که در هر غلاف آن سه تا پنج دانه جدا از یکدیگر وجود دارد . رنگ دانه سویا بر حسب انواع مختلف متفاوت است و برنگهای زرد ، سفید ،‌سیاه ، خاکستری و خالدار دیده می شود .

دانه سویا به بزرگی یک نخود کمی مسطح و گرد است . دانه سیاه سویا بشتر در طب گیاهی مصرف دارد ولی از دانه زرد رنگ آن بیشتر برای روغن گیری استفاده می کنند . سویا بعلت داشتن پروتئین و مواد مغذی در تغذیه انسان بکار می رود .

سویا از چین به نقاط دیگر دنیا راه یافته است و بطور وحشی در آن کشور وجود دارد . سویا در حدود ۳۵۰۰ نوع مختلف دارد که هر کدام آب و هوای مخصوصی را می خواهد .

ترکیبات شیمیایی:

سویا از نظر  ویتامین های گروه B  بسیار غنی است و دارای مقداری ویتامین های C,D,E,K و کمی کاروتن می باشد . همچنین در سویا کلروفیل و آنتی بیوتیکی بنام کاناوالین یافت می شود. دانشمندان موفق شده اند که از لوبیای سویا یک نوع آنتی بیوتیک ارزان قیمت تهیه کنند که مورومیکس نامیده می شود و باکتریهای مضر روده را از بین می برد . جدول زیر مواد موجود در صد گرم دانه خشک و رسیده ،‌جوانه سویا ، شیر سویا و سبوس سویا را نشان می دهد .

همانطور که گفته شد سویا از نظر مواد پروتئینی بسیار قوی است و در کشورهای فقیر از آن بعنوان جانشین گوشت استفاده می کنند . در جدول زیر سویا با گوشت مقایسه شده است.

بنابر این همانطور که در جدول بالا دیده می شود مقدار پروتئین سویا ۱/۵ برابر گوشت گاو می باشد و منبعی غنی از پروتئین است . برای درست کردن شیر سویا ، دانه سویا را له کرده و بمدت ۲۴ ساعت تحت تاثیر آب قرار می دهند سپس آنرا صاف می کنند و بدین ترتیب نوشابه ای مانند شیر بدست می آید که منبع غذایی خوبی است که می توان بجای شیر گاو مصرف کرد .

روغن سویا که از فشردن دانه های له شده وسیاه بدست می آید رنگ زرد مایل به قرمز دارد و دارای بوی مخصوصی شبیه بوی لوبیا است و در حرارت ۱۵ در جه منجمد می شود ولی درجه حرارت معمولی حالت روان دارد.

خواص داروئی:

۱ ) سویا مقوی و باد شکن است.

۲ ) دانه سویا ، مدر ، تب بر و ضد سم است .

۳ ) در چین دانه سویا را بعنوان ضد سم مصرف می کنند.

۴ ) شیر سویا غذای مفیدی برای کودکان است .

۵ ) نان سویا برای مبتلایان به بیماری قند بسیار مناسب است  زیرا اولاً ارزش غذایی زیادی دارد ثانیا مواد نشاسته ای که تبدیل به قند می شود در آن کم است .

۶ ) دانه های سبز سویا را له کرده و بصورت ضماد در آورید این ضماد برای زخم های آبله و سایر زخم ها مفید است همچنین برای رفع التهاب و قرمزی پای بچه ها که در اثر ادرار بوجود آمده مفید می باشد .

۷ ) سویا برای مبتلایان به نقرس و رماتیسم و اشخاص ضعیف البنیه بسیار مفید است.

۸ ) سس سویا برای تحریک اشتها بکار می رود.

۹ ) سس سویا را برای از بین بردن بوی گوشت بکار می برند.

۱۰ ) سس سویا را به غذاهایی که تردید دارید سالم باشد بزنید سم آنرا خنثی می کند.

۱۱ ) سس سویا ملین ،‌ خنک کننده و ضد سم است.

۱۲ ) اگر زن حامله در معرض خطر سقط جنین باشد به او سس سویا بدهید.

۱۳ ) اگر ادرار کسی بخون آلوده است سس سویا درمان آن است .

۱۴ ) سس سویا برای سوختگی پوست مفید است.

۱۵ ) فرآورده های سویا برای پیشگیری از سرطان مفید است .

۱۶ ) سویا به فعالیت روده ها و دفع منظم سموم کمک می کند.

۱۷ ) سویا مقدار تری گلیسیرین خون را پائین می آورد.

۱۸ ) برای تمیز کردن شریانها از فرآورده های سویا استفاده کنید حتی کسانی که مبتلا به شرائین و در معرض خطر قلبی هستند اگر از سویا استفاده کنند و گوشت را از برنامه غذایی خود حذف کنند بزودی شریانهای آنها تمیز و جوان خواهد بود .

۱۹ ) سویا سنگ کیسه صفرا را شکسته و خارج می سازد و اگر از فرآورده های سویا استفاده کنید در بدن شما سنگ کیسه صفرا تولید نخواهد شد اگر سنگ کیسه صفرا دارید رژیم خود رابه سویا تغییر  دهید.

۲۰ ) سویا برای سلامت روده بزرگ و تنظیم تخلیه و دفع مواد زائد بسیار مفید است.

۲۱ ) سویا موثر برای درمان سرطان کولون است.

۲۲ ) سویا از سرطان سینه جلوگیری می کند.

۲۳ ) سویا منبع غنی هورمون استروژن است بنابراین می توان جانشین هورمونهای مصنوعی در دوران یائسگی باشد . پس خانم ها در دوران یائسگی بهتر است از فرآورده های سویا استفاده کنند .

طرز استفاده:

فرآورده های سویا زیاد است و بسته به نوع سلیقه می توانید از آنها استفاده کنید مانند شیر سویا ، شیر بریده سویا ،‌بلغور سویا ، سویای بو داده ،‌پروتیئن سویا ، سس سویا ، سویای تخمیر شده ،‌جوانه سویا و غیره

آمار وبسایت
کاربران آنلاین : 0
بازدید امروز : 39
بازدید دیروز : 44
کل بازدیدها : 255803
:تاریخ بروز رسانی
اسفند ۱۷, ۱۳۹۶